Wszystkie owoce są bardzo zdrowe, o tym uczą się już dzieci w przedszkolu i wiedzą, że trzeba je jeść. Jednak o tym, że najzdrowsze są owoce sezonowe te pochodzące z naszej szerokości geograficznej. Najzdrowsze są owoce, które nie muszą przebywać długiej podróży z dalekich krajów. Jednak owoce importowane znajdują u nas wielu amatorów, i to nie tylko szukających smaków, ale także dzięki ich właściwościom. Cytryna stanowi nieodłączny duet z herbatą, a także sięgamy po nią, kiedy dopada przeziębienie. Pomarańcze są dobre na apetyt a grejpfrut na odchudzanie, mandarynki kojarzą nam się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, a avocado jest najlepszym źródłem zdrowych kwasów omega.
Banany, pomimo że należą do owoców egzotycznych, są z nami już od tak dawna, że już nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Są bardzo zdrowym źródłem cukru, który uwielbiają dzieci i dorośli, a także bogactwem potasu i węglowodanów prostych, które spożywają osoby trenujące.
Mimo że owoce są zdrowym źródłem wielu cennych witamin, mikroelementów, kwasów i błonnika, należy pamiętać, że mogą zawierać w swoim składzie pozostałości szkodliwych substancji. Związki chemiczne wykorzystywane do ochrony roślin oraz ich konserwacji, aby przetrwały transport na inny kontynent, mogą kumulować się we wnętrzu owocu, a także na jego skórce. Najwięcej pestycydów znajduje się w skórce owoców, dlatego, mimo że obierając je, pozbawiamy ich wielu cennych składników, większą korzyść przyniosą nam owoce obrane. Zawsze przed spożyciem należy owoce myć, można też namaczać je w specjalnych roztworach, które umożliwiają oczyszczenie owoców i warzyw z toksycznych substancji.
Owoce krajowe także mogą zawierać pozostałości substancji chemicznych, dlatego najbezpieczniej jest wybierać te, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł oraz z plantacji ekologicznych. Za spożywaniem owoców krajowych przemawia także cena oraz lepsza przyswajalność. Owoce cytrusowe i inne egzotyczne, statystycznie częściej powodują reakcje alergiczne i uczulenia.