Mężczyzna w ciąży – czy to możliwe?

Syndrom kuwady

Oczywiście, stwierdzenie, iż mężczyzna może być w ciąży jest nieprawdziwe. Natomiast istnieje coś takiego jak zespół kuwady, który objawia się tym, iż facet oczekujący narodzin dziecka odczuwa podobne objawy jak kobieta w ciąży. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak zdarza się nierzadko. Jakie są jego objawy? Na te i inne pytania odpowiadamy w kolejnych fragmentach tego artykułu.

Mężczyzna oczekujący na dziecko

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to pełen radości czas. Jednak to także czas stresu, niepewności i wielu wątpliwości oraz strachu. Czasami zdarza się tak, iż mężczyznę oczekującego na dziecko dopada tak zwany syndrom kuwady. Wówczas przyszły tata może mieć typowo ciążowe zachcianki, a po porodzie odczuwać objawy depresji poporodowej. Poza tym mogą pojawiać się również nudności czy bóle brzucha. Co za tym stoi? Zmniejszenie ilości testosteronu we krwi, przy jednoczesnym wzroście hormonów żeńskich.
Syndrom kuwady nie jest nowym odkryciem. Mężczyźni odczuwali jego objawy już tysiące lat temu. Jeśli przyszły tata ma podobne objawy, nie ma powodów do niepokoju. Oznacza to tak naprawdę tyle, iż łączy go ogromna więź z partnerką i matką jego dziecka. To także sposób na utożsamianie się z problemami i trudnościami partnerki w tym czasie, co z pewnością jeszcze bardziej dopełni i udoskonali Waszą i tak już silną więź.

Podsumowanie

Ciąża to niesamowity, ale i skomplikowany czas. Każdy przeżywa go nieco inaczej, a niektórzy przyszli tatusiowie mogą odczuwać jej objawy. To właśnie określane jest syndromem kuwady, który nie jest jednak żadnym powodem do niepokoju. W niektórych sytuacjach pozwala to na wzmocnienie więzi i odczuwanie jeszcze większej radości i ekscytacji związanej z przyjściem na świat upragnionego dziecka. Przeżywane doświadczenia pomagają jeszcze lepiej przygotować się do ważnej roli taty, a także do planowanego porodu. Zapał warto podtrzymać już po narodzinach dziecka, aktywnie uczestnicząc w jego wychowaniu, opiece i pielęgnacji