Lubisz sporty ekstremalne? A może zmagasz się ze zwyrodnieniami stawów? Tak naprawdę, niezależnie od tego, co robimy, jesteśmy narażeni na kontuzje. Nierówne podłoże, niedopasowane buty, czy uprawianie sportu… uderzenie lub wykręcenie stawu spowoduje niestabilność i ból przy próbie obciążenia.
Dlaczego ten uraz jest tak poważny?
Naderwane więzadła w kolanie są na tyle groźnym urazem, że nieleczone mogą prowadzić do całkowitego przerwania włókien. Doprowadzenie do niego będzie wiązało się z dłuższym czasem rekonwalenscencji. Nieleczone mogą powodować niestabilność i uczucie “pływającej nogi”.
Operować, czy nie? Oto jest pytanie
Lekarz nie tylko bierze pod uwagę ogólny pacjenta, ale także jego styl życia. Sportowiec doznający kontuzji podczas treningu, a mający w perspektywie dalsze starty, raczej powinien poddać się zabiegowi artroskopii. Ważne jest jednak, aby skonsultować swój przypadek nawet z kilkoma ortopedami i fizjoterapeutami. W zależności od tego, jak rozległy jest uraz i z jakimi wyzwaniami mierzy się pacjent na co dzień, podejmuje się decyzję o operowaniu lub pozostawieniu do wygojenia. Ten element stawu ma zdolności regeneracyjne. Nie zmienia do faktu, że naderwane więzadła w kolanie niosą za sobą ryzyko uszkodzenia pozostałych struktur.
Jakie objawy towarzyszą kontuzji?
Na decyzję o wykonanie zabiegu mają wpływ różne czynniki. Mimo że samodzielnie nie jesteśmy w stanie się zbadać, to możemy ocenić to, co widzimy i czujemy.
Naderwane więzadła w kolanie charakteryzują się:
– silnym bólem, uniemożliwiającym chodzenie (przy uszkodzeniach I i II stopnia)
– widocznym i wyczuwalnym obrzękiem, ale nie jest warunkiem koniecznym
– obserwowalnymi siniakami, które także nie są warunkiem koniecznym
Im bardziej rozległy uraz, tym istnieje większe ryzyko krwawego podbiegnięcia. Krwiak może wystąpić przy dodatkowych uszkodzeniach, np. łąkotki. To, co można samemu zrobić, to stosować zimne okłady. Zmniejszenie obrzęku przełoży się na zmniejszenie bólu. Na czas dotarcia do lekarza staw można usztywnić. Ortopeda podejmie decyzję o potrzebie noszenia ortezy zegarowej i stopniu zgięcia w niej. Następnie, zleci badania i po konsultacji wyników z pacjentem wspólnie zadecydują o konieczności przeprowadzenia operacji.