Zapiekanki ziemniaczane i makaronowe to jedno z tych dań, do których można dodać różnorodne składniki i zawsze wyjdą pyszne. Jeśli dopilnujemy, aby zapiekanka w wyniku obróbki termicznej nie stała się zbyt sucha, a także, żeby całość się trzymała, sukces gwarantowany. Składnikiem, który odpowiada za wilgotność zapiekanki często jest śmietana. Jaka najlepiej sprawdzi się w przypadku zapiekanek?
Wybór śmietany do zapiekanki
Śmietany dzielą się na kilka rodzajów, z których każda ma inną zawartość tłuszczu i nieco inny smak. O ile chude śmietanki świetnie sprawdzają się jak substytut tłustych zabielaczy dla osób dbających o linię, o tyle słodkawa śmietana o zawartości tłuszczu 30% lub 36% nadaje się do ubijania i deserów. Jaka śmietana do zapiekanki? Zarówno w przypadku zapiekanek ziemniaczanych, jak i makaronowych najlepiej sprawdzi się tradycyjna śmietana 18%, której najczęściej używamy do zagęszczania zup i sosów. Ma neutralny, lekko kwaśny smak i prawidłową konsystencję, dzięki której z zapiekanki nie zrobi się zupa, a jednocześnie wszystkie składniki będą wilgotne.
Zapiekanki ze śmietaną
Jednym z popularniejszych zapiekanek makaronowych jest zapiekanka z kurczakiem i brokułami. Piersi z kurczaka myjemy, oczyszczamy z błonek i kroimy w małą kosteczkę. Następnie podgrzewamy na patelni oliwę z oliwek i podsmażamy kurczaka wraz z solą, pieprzem i curry. W międzyczasie gotujemy w wodzie albo na parze różyczki brokułu oraz makaron. W zapiekankach najlepiej sprawdzą się świderki, penne albo muszelki. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, osobno mieszamy dużą śmietanę 18% z pieprzem, ziołami i solą, a później wlewamy śmietanę do reszty składników i dokładnie mieszamy. Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego posmarowanego tłuszczem i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez dwadzieścia minut. Śmietana 18% będzie też świetnym dodatkiem do litewskich zapiekanek ziemniaczanych z boczkiem, kiełbasą i grzybami oraz wegetariańskich zapiekanek z warzyw.