Tłuszcze to grupa substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak tłuszcz tłuszczowi nierówny. Jednak każde są potrzebne, ale w odpowiedniej ilości.
Tłuszcze nasycone
Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka temperatura dymienia. Nadają się dzięki temu do smażenia. Jednak jest to ich jedyna zaleta. Do spożycia bezpośredniego nie są najlepsze. Przyczyniają się do zwiększania masy ciała, wzrostu złego cholesterolu oraz powodują wzrost ryzyka wystąpienia chorób sercowo naczyniowych. W codziennej diecie najlepiej jest je unikać i wybierać tylko do smażenia.
Co zawiera tłuszcze nasycone
W żywności tłuszcze nasycone znaleźć można przede wszystkim w tłuszczach zwierzęcych takich jak: smalec, masło, łój, mleko, jaja, olej palmowy, mięso oraz wszystkie zawierające je produkty przetworzone (np. wyroby cukiernicze). Warto jednak pamiętać, że te tłuszcze występują w postaci zmieszanej z tłuszczami nienasyconymi, które z kolei są bardzo zdrowe.
Co ciekawe nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są szkodliwe. Kwas kaprylowy przyczynia znajdujący się w oleju kokosowym, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowalności na choroby bakteryjne i grzybicze.
Tłuszcze nienasycone
Kwasy tłuszczowe nienasycone dzieli się na:
- jednonienasycone (MUFA) – brak jest jednak jednoznacznych dowodów naukowych na to, że są korzystne dla zdrowia. Przypuszcza się jednak, że mogą pozytywnie wpływać na profilaktykę miażdżycy.
- wielonienasycone (PUFA) – te z kolei uznaje się za bardzo zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Do tej grupy zalicza się Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe NNKT, czyli kwasy omega 3 i omega 6.
Omega 6
Opisując tę grupę, wymienić należy kwasy:, α-linolenowy, arachidonowy, linolowy i dokozapentaenowy. Kwasy omega 6 wpływa korzystnie na poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), przy jednoczesnym wzroście dobrego cholesterolu (HDL). Wpływa też na poziom triacyloglicerydów i biorą udział w budowie błon komórkowych.
Co zawiera tłuszcze omega 6
Na pytanie co zawiera tłuszcze tego rodzaju odpowiedz jest nie jest taka prosta. Otóż źródłami kwasów omega 6 są: olej słonecznikowy, sojowy, z wiesiołka dwuletniego, rzepakowy, kukurydziany, krokosza bawarskiego, ale też tofu, migdały, pestki czarnej porzeczki i orzechy włoskie.
Omega 3
Do tej rodziny kwasów tłuszczowych zalicza się: kwas dokozaheksaenowy (DHA), eikozapentaenowy (EPA), dokozapentaenowy (DPA) oraz α-linolenowy. Kwas DHA bierze udział w budowie błony komórkowej komórek nerwowych oraz komórek gleju. Ma więc ogromny wpływ na działanie układu nerwowego. Co ciekawe, ważny jest nie tylko poziom kwasów omega 3 i omega 6, ale tez odpowiedni ich stosunek względem siebie.
Co zawiera tłuszcze omega 3
Do źródeł kwasów omega 3 zalicza się: olej rzepakowy, sojowy, z zarodków pszenicy, słonecznikowy, kukurydziany, sezamowy, oliwa z oliwek, margaryna, a nawet słonina.
Jak widzicie, spożycie tłuszczów jest bardzo ważne, ale nie każdy tłuszcz tłuszczowi równy. Zwróćcie uwagę na jakość tłuszczów, aby zachować odpowiednie zdrowie.