Chodzenie po górach – od czego zacząć?

Jeśli chciałbyś aktywnie odpocząć na łonie natury, wyprawa w góry będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nigdy nie byłeś i nie wiesz, gdzie warto pojechać? Znasz tylko z nazwy jakieś szczyty górskie, ale właściwie nie wiesz, czy dasz radę, bo mogą się one okazać zbyt wymagające? W tym artykule podam Ci przykłady szlaków górskich, na których nawet laik sobie poradzi, a także dowiesz się czym kierować się przy wyborze tras.

Jakie góry wybrać?

Na pewno nie warto wybierać szczytów, o których gdzieś słyszeliśmy, gdyż przeważnie są one najwyższe w danym paśmie górskim i tylko dlatego je znamy (przede wszystkim ze szkoły). Wejście na takie szczyty jest dla osób, które mają bardzo duże doświadczenie w górach oraz odpowiedni sprzęt, a nie dla początkujących. Na pierwszy raz lepiej wybrać niższe szczyty. Trzeba zwracać uwagę na to, czy są odcinki z bardzo stromymi wzniesieniami albo, czy na tej trasie korzysta się z łańcuchów. Jest to bardzo ważne, aby w czasie wchodzenia nic nas nie zaskoczyło. Wtedy może się okazać, że będziemy musieli wrócić, bo nie damy fizycznie rady, a to jest zdecydowanie demotywujące i może na dobre zakończyć naszą przygodę z górami.

Dwie wyprawy górskie dla początkujących, które nikomu nie powinny sprawić większego problemu

Pierwsza to trasa Karłów – Szczeliniec Wielki – Szczeliniec Mały – Karłów, która znajduje się w Górach Stołowych. Długość tej trasy w dwie strony wynosi niecałe 4 km, a przejście jej powinno zająć 1,5 godziny. Suma podejść jest równa 260 metrów. Druga trasa jest położona w Tatrach. Jest ona zdecydowanie bardziej wymagająca od poprzedniej i prowadzi z Kuźnic nad Czarny Staw Gąsienicowy i z powrotem. Długość tej trasy wynosi 13,6 km. Szacowany czas przejścia to 4 godziny, a suma podejść jest równa 700 metrów.
Przed każdą wyprawą w góry, należy zapoznać się z trasami, jakie oferują poszczególne pasma górskie i dobrze przemyśleć wybór tak, aby nie było elementu zaskoczenia podczas wycieczki. Trzeba być realistą i nie próbować na siłę wybierać trudniejszych tras. W górach najważniejszy jest zdrowy rozsądek.