Witaminy poprawiające wygląd skóry – kompendium wiedzy

Sezon jesienno zimowy to ciężki czas dla naszej skóry. Chłód, wiatr, suche powietrze to wszystko nie wpływa korzystnie na jej wygląd. Aby zapewnić sobie promienną, a jednocześnie zdrową skórę, należy zadbać o nią od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. Odpowiednio zbilansowana dieta albo dobrze dobrana suplementacja mogą widocznie poprawić wygląd naszej cery, ale też skóry na całym ciele.

Witaminy poprawiające wygląd skóry

Aby zapamiętać jakie witaminy wpływają na kondycję skóry twarzy i ciała warto przypomnieć sobie pierwsze litery alfabetu ABCDE. Witaminy, jakie kryją się pod tymi literami, mają mniejszy lub większy wpływ na skórę. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Witamina A

Nie sposób stworzyć listy pt.: „Witaminy poprawiające wygląd skóry” bez wymienienia na niej witaminy A. Co prawda, kojarzona jest ona z pozytywnym wpływem na wzrok, ale nie tylko. Dla naszej skóry też ma zbawienny wpływ. Normalizuje bowiem wydzielanie łoju, ale też kontroluje nawilżenie skóry. Bez wątpienia oznaką jej niedoboru jest sucha skóra, szczególnie na kolanach i łokciach. Znaleźć ją można w marchewce, ale też w wątróbce, serach, jajkach, maśłe, twarogu, śledziach i łososiu.

Witaminy z grupy B

Nie wszystkie witaminy z grupy B wpływają na wygląd skóry. Jednak witaminy takie Jak B3 i B5, mają znaczący udział w jej wyglądzie. Witamina B3 (niacyna) wykazuje działanie złuszczające i przeciwzapalne. Znaleźć ją można np. w: mięsie kurcząt, wątróbce, orzechach arachidowych, rybach, szczególnie łososiu i makreli, otrębach pszennych, a także w kaszach i białej fasoli.
Natomiast witamina B5 (kwas pantotenowy) łagodzi podrażnienia, wpływa na gojenie ran i bierze udział w podziale komórkowym. Źródłami tej witaminy są: mięso kurcząt, tłuste ryby, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste, otręby pszenne, pełne mleko, czy sery.

Witamina C

Witaminę C kojarzy się głównie z korzystnym wpływem na odporność, jednak ma też znaczenie, jeśli mowa o kondycji skóry. Jest silnym przeciwutleniaczem, wymiata więc wolne rodniki i spowalnia tym samym proces starzenia się skóry. Dziłanie przeciwutleniające ma też znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Co więcej, witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, redukuje przebarwienia skóry i poprawia stan naczyń krwionośnych. Źródłami witaminy C są: papryka, truskawki, natka pietruszki, owoce cytrusowe, dzika róża, brokuły, aronia, jagody camu camu.

Witamina D

Jest to witamina, która sami możemy zsyntetyzować, wychodząc na słońce. Jednak jak wiadomo, nadmierne opalanie szkodzi skórze, dlatego warto też dostarczać tą witaminę z innych źródeł: jaj, mleka, łososia, śledzia, makreli, olei roślinnych czy orzechów. Jej działanie na skórę polega na zmniejszaniu produkcji sebum.

Witamina E

Zwana witaminą młodości albo też witaminą dla skóry. W walce ze słabą kondycją skóry to ona wybierana jest jako pierwsza. I słusznie. Walczy z wolnymi rodnikami i podobnie jak witamina C, spowalnia procesy starzenia. Dodatkowo wspiera walkę z trądzikiem i zapewnia promienny wygląd skóry. Gdzie ją znaleźć? W: oliwie z oliwek, migdałach, orzechach laskowych, kiełkach i zarodkach roślin, oleju słonecznikowym, pomidorach, brukselce, szpinaku, brzoskwiniach, brokułach, czy rybach tłustych.