Orzechy stanowią smaczną przekąskę między posiłkami i doskonałą alternatywę dla chipsów. Istnieje wiele rodzajów orzechów i nie wszystkie są sobie równe. Jakie orzechy wybierać? Ile orzechów dziennie jeść, w zależności od rodzaju? I czy rzeczywiście są zdrowe? Zapraszamy do lektury.
Rodzaje orzechów
Orzechy włoskie
Najbardziej popularne są orzechy włoskie. Kształtem przypominają kształtem mózg. Zawierają kwasy omega 6 i omega 3 w idealnym stosunku względem siebie. Co więcej, są one źródłem witamin z grupy B, ale też Witaminy C i E. Zawierają również potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Są cennym źródłem przeciwutleniaczy, które są nieocenione w profilaktyce antynowotworowej. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie mikroflory jelit.
Ile orzechów dziennie jeść?
Orzechy włoskie są dość kaloryczne, ponieważ w 100g zawierają aż 654 kcal. Są bardzo zdrowe, ale nie należy przesadzać z ilością. Aby skorzystać z cennych właściwości, a nie przesadzić z kaloriami wystarczy ok. 7 sztuk.
Orzechy laskowe
Orzechy te, podobnie jak orzechy włoskie, zawierają kwasy omega 6 i omega 3. Jednak w przeciwieństwie do włoskich, laskowe mają bardzo niekorzystny stosunek tych kwasów względem siebie, ze znaczną przewagą pierwszego. Są źródłem witaminy E. Ich dzienna zalecana porcja (42g) pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Są też bogate w magnez, wapń, potas, żelazo i cynk. Co ciekawe, mają właściwości obniżające stężenie złego cholesterolu.
Ile ich dziennie jeść?
Ze względu na niekorzystny stosunek omega 6 i omega 3, warto sięgać po nie rzadziej niż po orzechy włoskie. Co więcej, duża zawartość witaminy E dodatkowo sprzyja temu, aby ograniczać je (witamina E w nadmiarze może być niebezpieczna). Dzienna porcja tych orzechów nie powinna przekraczać 20 sztuk.
Orzechy nerkowca
Kształtem przypominają małe nerki, stad ich nazwa. Mają delikatniejszy smak niż włoskie. Są źródłem selenu, cynku, magnezu, potasu i witaminy E. Ich ciekawą właściwością jest to, że poprawiają wrażliwość komórek ciała na działanie insuliny. Ile orzechów dziennie jeść? Są najmniej kaloryczne ze wszystkich orzechów jednak ze względu na obecność tyraminy i fenyloetyloaminy nie zaleca się jeść ich więcej niż 4-5 dziennie.
Orzechy arachidowe
Nazywane są też orzeszkami ziemnymi albo fistaszkami. Popularne są w postaci prażonej z solą. Oczywiście wersja z solą jest mniej zdrowa. Są źródłem białka. Spośród orzechów wykazują największy jego udział. Podobnie jak orzechy laskowe, mają niekorzystny stosunek kwasów omega 6 i 3. Dostarczają, potasu, selenu, witaminy E, kwasu foliowego, cynku, magnezu, żelaza i wapnia. Poprawiają profil lipidowy i zmniejszają tym samym ryzyko miażdżycy. Należy uważać przysięganiu po nie pierwszy raz, bo są alergenne. Ile dziennie orzechów jeść?